2020 Crypto Crime zmniejsza się

2020 Crypto Crime zmniejsza się, DeFi Crime rośnie: Raport

  • Firma ochroniarska CipherTrace stwierdziła, że przestępczość kryptońska zmniejszyła się w 2020 roku.
  • Wzrosła jednak liczba przestępstw w dynamicznie rozwijającym się sektorze DeFi.
  • Spadek przestępczości wynika głównie z lepszej polityki bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.

 

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.
Bitcoin BTC Exchange Law Fraud Crime

CipherTrace przeanalizował przestępczość kryptońską w 2020 roku. Firma Bitcoin Profit blockchain security stwierdziła, że ogólna liczba przestępstw kryptograficznych spadła, podczas gdy liczba przestępstw związanych z finansami zdecentralizowanymi (DeFi) wzrosła.

Przestępczość zdecentralizowana

Podczas gdy przestępczość krąży nad projektami kryptokurrency i blockchain, na końcu tunelu jest trochę światła. Według firmy ochroniarskiej CipherTrace, kradzieże, włamania i oszustwa spadły w 2020 roku do 1,8 miliarda dolarów. Wzrosła jednak przestępczość w sektorze DeFi.

Kwota 1,8 miliarda dolarów stanowi mniej niż połowę z 4,5 miliarda dolarów przestępczości kryptońskiej w 2019 roku. Choć wydaje się to znaczące, 1,8 mld dolarów to tylko pierwsze dziesięć miesięcy roku, a więcej przestępstw może zostać ujawnionych.

Koc bezpieczeństwa

Według Dave’a Jevansa, dyrektora naczelnego CipherTrace, giełdy i inne firmy kryptograficzne zwiększyły swoje bezpieczeństwo. Przyczyną tego spadku nie jest brak przestępców. Raczej firmy słuchały słów ekspertów od bezpieczeństwa, Jevans powiedział Reuterowi.

Władze zwróciły się ostatnio do CipherTrace w sprawie bezpieczeństwa. We wrześniu, firma twierdziła, że stworzyła sposób na śledzenie Monero

Oprócz oszustw i kradzieży, CipherTrace donosi, że rynki Dark Web rozwijają się.

Zerwanie z przestępczością kryptońską

Podczas gdy 1,8 miliarda dolarów stanowi ogólnie przestępczość kryptońską, różne sektory i rodzaje przestępstw mają różną wartość. Na przykład, straty i kradzieże (z wyłączeniem oszustw) wzrosły do 468 milionów dolarów do listopada. Stanowi to wzrost o 30% w porównaniu z 361 mln USD w roku 2019.

Gorący temat DeFi nadal odgrywa coraz większą rolę. Około 98 milionów dolarów strat i kradzieży pochodziło z platform Defi. DeFi eksplodowało w 2020 roku, z 12,6 mld dolarów pożyczek zablokowanych, według impulsu DeFi. Jest to wzrost z zaledwie 4 miliardów dolarów w sierpniu.

Najpopularniejsze platformy DeFi działają na podstawie otwartych inteligentnych umów, co pozwala każdemu kontrolować kod i zapewnić bezpieczeństwo swoich środków. Ponieważ platformy te są automatyczne i, „bez zaufania“, użytkownicy czują się na nich bezpiecznie. Jednak CipherTrace powiedział, że przestępcy korzystają z tej postawy.

CipherTrace uważa, że wzrost popularności DeFi przyciągnął hakerów do tego sektora. Wiele produktów DeFi zostało spieszonych bez odpowiedniej weryfikacji bezpieczeństwa, powiedział Jevans. W rezultacie złe podmioty znajdują słabe punkty w kodzie lub po prostu wykorzystują naiwnych użytkowników.

Podobnie, większość protokołów DeFi nie posiada weryfikacji klienta lub procesów Know Your Customer (KYC). W związku z tym w przypadku oszustw nie ma zgodności z przepisami ani nadzoru. Jevans powiedział, że to sprawia, że DeFi jest „rajem“ dla przestępców.